Ayşen Gruda kimdir

- Advertisement -

Domates Güzeli olarak halkın beğenisini kazanan, usta isimlerle hep en güzel filmlerde karşılaştığımız, Yeşilçam’ın özel isimlerinden Ayşen Gruda’nın hayat hikayesidir…

Ölüm haberini okuduğum andan beri aklıma hücum eden film sahneleri ile sanki onu yeniden yaşadım. İnsan gerçekten her şeyin değerini kaybedince anlıyor sanırım. Bizim için her zaman sadece bir ekranın ardındaydı elbette; ama yine de ölüm sözcüğünden sonra kurulan tüm cümlelerin hissiyatı bambaşka… Annemi aradım, “Biliyor musun, Ayşen Gruda ölmüş” dedim. İkimiz birden kederlendik. Nedense annem eski Türk filmlerini hepimizden başka sevdi. Sonra telefonun diğer ucunda, “Biliyor musun, iyi ki teknoloji var” dedi. “Şimdi özlediğimiz her an açıp bir filmini izleyebileceğiz ne güzel!”

“Öyle, iyi ki! dedim. “Bak” dedi, “Şimdi hatırladım. Ben küçükken bir boş kaset getirirlerdi eve. İçinden ne geçiyorsa o an, söyletirlerdi. Özellikle yaşlılara yaparlardı bunu. Anısı kalsın diye. Bir gün dünyadan göçüp gidince, ardında en azından sesini bırakabilsin diye…”

Telefonda süren kısa bir sessizliğin üzerinden de ekledi: “Bu tarafa geldiğinizde biz de kaydedelim birkaç video, anısı kalsın”. “Olur” dedim, “Kaydedelim. Anısı kalsın!”

Biyografiyi yazmaya başlarken kendimi çok kaptırmayacağım demiştim; ama yine yazmadan edemedim. Hiç tanımadan bir insanı, görüntüsüne, sesine, bir başka ruhu canlandırırken ki haline nasıl da kolay vuruluyoruz. Sonrası işte, hep böyle dolu dolu sözcükler…

Mekanın cennet olsun Ayşen Gruda…

Ruhun şad olsun…

Paylaşın