Bebeklerde Ayak Terlemesi Neden Olur ?

Advertisement

Bebeklerde Ayak Terlemesi Neden Olur ?
Kısaca ayak terlemesinin bir çok nedeni vardır ama yenidoğanlarda henüz ter bezleri tam çalımaya başlamadığı için bebekler ayaktan ve elden terlerler. Daha sonra yaklaşık 9 ay geçtikten sonra bu giderek azalıp normale döner endişelenmeyin.. 
 
Bebeklerde el ve ayak terlemesi hatta baş terlemesi oldukça yaygındır ve nadiren bir hastalık işaretçisidir. Bu terlemenin çeşitli sebepleri olabilir. Bebekler sıklıkla aşırı fazla ve kalın giydirilmiş olabiliyor ve elleri ve ayakları bebeğinizin hararet göstergesi durumuna gelebiliyor. Vücut kendisini serinletebilmek için terlemeye başlıyor normal olarak. Bazı bebekler ve hatta yetişkinler doğuştan sıcağa çok duyarlı olabiliyor ve anında terlemeye başlayabiliyorlar, bu da genetik faktörlerin de bebeklerin el ve ayaklarındaki terlemeye sebep olabileceğini gösteriyor.
 
Bebeğinizin sinir sistemi yeteri kadar gelişmemiş olabilir, onlar vücut ısılarını tamamen kontrol edebilmesi için biraz zamana ihtiyaç duyabilirler. Bu özellikle erken doğmuş bebekler için geçerlidir. Pek çok bebek 9 aylık civarı biraz hareketlenmeye başladıklarında vücut ısılarını daha iyi ayarlayabilecek hale gelebiliyor.
Hangi durumda doktora gitmeliyiz
 
Aşırı terleme bazı sağlık sorunlarıyla da ilgili olabilir. Eğer bebeğiniz de aşırı terlemenin yanında, gelişiminde yavaşlık olduğunu düşünüyorsanız, kilosu normalin altındaysa ya da çok fazla aktif olmadığını düşünüyorsanız hemen bir çocuk doktoruna götürmenizde fayda var. Bebeğinizin yaşıyor olabileceği sağlık sorunlarından bir tanesi hiperhidroz diye de bilinen aşırı terleme hastalığı. Eğer bebeğinizin ayaklarındaki terlemenin odanın sıcaklığından ya da bebeğinizin çok fazla ya da kalın giydirilmesinden kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız bu durumu çocuk doktorunuzla konuşmanız akıllıca olur. Hiperhidroz tedavi edilebilecek bir sağlık sorunudur, fakat bebeğinizde hiperhidroz varsa dikkatli olmalısınız ve bu sağlık sorununun kalp rahatsızlıkları gibi başka sorunlara yol açmasının önüne geçmelisiniz. Çok yaygın olmasa da aşırı terlemeye neden olabilecek bir diğer sağlık sorunu ise Graves hastalığı diye de bilinen, bebeğinizin tiroid bezlerinin aşırı çalışmasına neden olan hipertiroidizmdir.
 
Özetle: Eğer bebeğinizin ayağınızdaki terlemenin onu kat kat aşırı giydirmenizden, ortamın çok sıcak olmasından ya da bebeğinizin çok hareketli olmasından kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız çocuk doktorunuzla bu konuyu mutlaka bir an önce konuşmalısınız. Özellikle bebeğinizin gelişiminde bir anormallik olduğunu düşünüyorsanız bir an önce çocuk doktorunuza görünmenizde fayda var.

Advertisement