En İyi 25 Komedi Filmi

Advertisement

En iyi komedi filmleri listesini oluştururken, gülmekten karnınıza ağrılar girecek en güzel filmleri seçtiğimizden emin olabilirsiniz. İşte, günün stresinden sizleri uzaklaştıracak tüm zamanların en güzel ve en çok izlenen komedi filmleri listesi ve film

En iyi Komedi filmleri, sinemanın en çok tercih edilen film türleri arasında yer almaktadır. Bizlerde bunun farkındayız ve sizler için tüm zamanların en çok izlenen komedi filmlerini bir liste haline getirdik. Komedi filmlerini oluşturduğumuz liste içerisinde Türk komedi filmlerine yer vermedik. Eğer komedi filmi hayranıysanız kesinlikle yerli (yeşilçam) komedi filmlerinin en iyilerini şimdiye kadar izlemiş olmanız gerekir. Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, G.O.R.A., Pardon, Aile Arasında… Komedinin en güzel eserleri olan bu yerli filmleri izlememiş olamazsınız... Yabancı komedi filmleri arasında dünya genelinde en çok beğenilen eserleri bir araya getirdiğimiz bu içerikte, komedinin farklı dallarında esintiler bulabileceksiniz. Biraz olsun neşelenmenizi sağlayacak komedi filmlerini merak ediyorsanız hiç vakit kaybetmeyin. İşte, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alan en iyi komedi filmleri listesi ve film önerileri...

NOT: En iyi komedi filmleri listesinde yer alan birbirinden değerli yapımları romantik komedi filmleri, aile komedi filmleri, aksiyon komedi filmleri ve aşk komedi filmleri diye ayırmak istemedik. Filmlerin hangi türleri içerisinde barındırdığını girilen içeriklerin alt kısmında yer alan “TÜR” bölümünden öğrenebilirsiniz.

24. Yes Man / Bay Evet – 2008 – IMDb: 6,8

en iyi komedi filmleri

Bir insan düşününki ne olursa olsun her şeye hayır diyor. Yes Man filminde, Carl Allen (Jim Carrey) bir gün katıldığı kişisel gelişim programıyla her şeye “evet” demeye karar verir. Bu kararı aldıktan sonra hayatının daha güzel olacağını düşünür ancak bu durum tam da istediği gibi olmaz. Hem çok güldüren hem de düşündüren harika bir komedi film…

Tür: Komedi, Dram

Fragman

23. Eurotrip / Avrupa Muhabbeti (2004) IMDb: 6,6

en iyi komedi filmleri

Amerikan Pastası tarzı komedi filmlerini seven okurlarımızın güzel vakitler geçireceğini düşündüğümüz Eurotrip komedi filmini listemize hiç düşünmeden dahil ediyoruz. Filmde, internet üzerinden tanıştığı kişinin erkek olduğunu düşünen Scott durumun hiç de öyle olmadığını ve yazıştığı kişinin kız olduğunu öğrenir. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra hiçbir zaman unutulmayacak Avrupa seyahati başlar. Her anı eğlenceli dolu bu filmi özellikle arkadaş ortamında izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Komedi

Fragman

22. Ted / Ayı Teddy (2012) – IMDb: 7,0

en iyi komedi filmleri

2012 yılında vizyona giren ve izleyici ile buluştuğu andan itibaren herkesin beğenisini kazan Ayı Teddy, oyuncak ayının canlanmasını konu edinir. Filmde, başrolünde bulunan John’un dileği bir gün gerçek olur. Artık çok sevdiği ayısı canlanmıştır ancak kendisi de bu dileği ile yetişkin bir insana dönüşür. Oldukça farklı bir senaryoya sahip olan Ted filmi, arkadaş ortamında izleyebileceğiniz etkileyici bir yapım.

Tür: Komedi, Fantastik

Fragman

21. American Pie / Amerikan Pastası (1999) IMDb; 7,0

en iyi komedi filmleri

Türkiye’de en çok izlenen yabancı komedi filmlerinden bir tanesi olan Amerikan Pastası, ilk olarak 1999 yılında vizyona girdi. Filmde, kızlara nasıl yaklaşacaklarını bilmeyen 4 genç erkeğin ve bu konularda tecrübeli olan 4 kızın yaşadıkları anlatılır.

Tür: Komedi

Fragman

20. Dumb & Dumber – Salak İle Avanak – 1994 – IMDb: 7,3

en iyi komedi filmleri

1994 yılında vizyona giren ve birçok ülkede en az bir kez benzeri çekilen Salak İle Avanak filmi gelmiş geçmiş en iyi komedi filmleri arasında yerini korumaktadır. Filmde, hayatlarında hiçbir işte başarılı olamayan iki salak arkadaşın yaşadıkları anlatılmaktadır. Birbirinden komik maceralara atılan bu iki kahramanımızı izlerken kahkahalarınıza engel olamayabilirsiniz.

Tür: Komedi

Fragman

19. Crazy, Stupid, Love / Çılgın, Aptal, Aşk (2011) IMDb: 7,4

en iyi komedi filmleri

Son yıllarda çekilen ve romantik komedi film türünde herkesin beğenisini kazanan Çılgın Aptal Aşk, zaman zaman duygulandıran zaman zaman ise yüzünüzde gülümsemeye sebep olabilecek harika bir film. 2011 yılında vizyona giren filmde tutucu bir adam olan Cal Weaver’ın eşi Emily’nin (Julianne Moore) kendisini aldattığını ve boşanmak istediğini öğrendikten sonraki gelişmeleri anlatır. Her anı eğlenceli olan bu filmi romantik komedi türünde tercih edebilirsiniz.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Fragman

18. Home Alone / Evde Tek Başına (1990) IMDb: 7,5

en iyi komedi filmleri

Tüm zamanların en çok izlenen yabancı komedi filmlerinden bir tanesi olan Evde Tek Başına filmi, özellikle ülkemizde kış aylarında televizyonlarda yayınlanan ve her defasında yayınlanan kanalın reytinglerinin yükselmesine imkan tanıyan bir yapım. Filmde, çok zeki ve yaramaz bir çocuk olan Kevin, ailesi tatildeyken evi hırsızlardan korumaya çalışır. Aile komedi filmleri arasında gösterilen Evde Tek Başına, günümüzde yeni versiyonları ile izleyiciyle buluşmaya devam etmektedir.

Tür: Aile, Komedi

Fragman

17. Superbad / Çok Fena (2007) IMDb: 7,6

en iyi komedi filmleri

2007 yılında vizyona giren harika bir komedi filme ile listemize devam ediyoruz. Son yılların en çok izlenen komedi filmi olarak gösterilen Superland, iki asosyal liselinin başından geçen olayları komik bir şekilde beyaz perdeye aktaran bir yapım. Klasik gençlik film klişesinden kurtulmak isteyen okurlarımız için gerçekten güzel bir tercih.

Tür: Komedi

Fragman

16. The Hangover / Felekten Bir Geece (2009) IMDb: 7.8

en iyi komedi filmleri

Yabancı komedi filmleri arasında son yılların en iyi komedi filmlerinden bir tanesi olarak olarak gösterilen The Hangover, bekarlığa veda partisi için Las Vegas'a giden ve kaldıkları otelde geçirdikleri gecenin ardından hiçbir şey hatırlamayan dört arkadaşın başından geçen olayları anlatmaktadır. Vizyona girdikten sonra büyük bir hayran kitlesine oluşan filmin sonraki yıllarda devam filmleri de çekilmiştir. Eğer, The Hangover filmlerini henüz izlemediyseniz mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Komedi, Macera

Fragman

15. 500 Days Of Summer / Aşkın 500 Günü (2009) IMDb: 7,7

en iyi komedi filmleri

2009 yılının aşk komedi filmlerinden bir tanesi olan ve uzun yıllardır hafızlardan silinmeyen Aşkın 500 günü, aşık olan bir erkekle aşık olmayan bir kadının hikayesini beyaz perdeye yansıtmaktadır. Yer yer hüzünlendiren ama daha çok güldüren bu film, gelmiş geçmiş en iyi romantik komedi filmleri arasında oldukça başarılı bir konumdadır. Sevgilinizle güzel bir romantik komedi dalında bir film izlemek isterseniz, ilk tercihleriniz arasında olabilecek bir yapım.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Fragman

14. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy / Efsane Haberci IMDb: 7.2

en iyi komedi filmleri

Oyuncu kadrosu epey sağlam olan absürd komedi filmidir. Başrollerinde Will Ferrell, Paul Rudd ve Steve Carell yer alır. Filmde, Ron Burgundy, 70'li yıllarda San Diego'da en ünlü haber spikerlerinden biridir. Ülkedeki, feminizm dalgası etkisiyle Ron'un yanına atanan yetenekli gazeteci Veronica Corningstone, haber spikeri olmaya kararlıdır. Ama önce Ron'la mücadele etmesi gerekecek…

Tür: Komedi

Fragman

13. Airplane / Uçak (1980) IMDb: 7.8

en iyi komedi filmleri

Felaket filmlerinin parodisi olan geçmiş yılların bu yabancı komedi filminde, 2. Dünya Savaşı pilotlarından Ted Striker travmatik kişiliği ve alkolik yapısına rağmen besin zehirlenmesi nedeniyle uçağı kullanacak kimse kalmayınca kokpite geçmesiyle başlar. Öncelikle tüm havaalanı felaket filmlerini kendine model alan ve onların klişeleriyle alabildiğince dalga geçen film, ZAZ ekibinin en tutulan filmlerinden biri…  İki yıl sonra ikinci filmi de çekilmiştir. " Airplane! " birçok listede en komik film olarak gösterilmektedir.

Tür: Komedi

Fragman

12. Shaun Of The Dead / Zombilerin Şafağı (2004) IMDb: 8,0

en iyi komedi filmleri shaun of the dead

2004 yılında vizyona giren komedi filmleri arasında oldukça farklı bir tür olan Zombilerin Şafağı, film eleştirmenlerinden büyük övgüler alan bir yapım. Zombi içerikli korku filmlerini sert bir dille eleştiren Zombilerin Şafağı filmi ile oldukça eğlenceli anlar geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Tür: Korku, Komedi

Fragman

11. The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli  (2014) IMDb: 8.0

en iyi komedi filmleri

İkinci Dünya Savaşı’nın adeta ince ince işleyen bir film olan Büyük Budapeşte Oteli, çalışan iki görevlinin arkadaşlığını yansıtıyor. Otelde kapıo görevlisi görevinde bulunan Gustave H ile Mustafa’nın yaşadıklarına hem çok güleceksiniz hem de ikinci dünya savaşının derin izlerini derinlemesine hissedeceksiniz.

Tür: Macera, Komedi, Drama

Fragman

10. The Truman Show / Truman Show (1998) IMDb: 8,1

en iyi komedi filmleri

Truman Show, televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirileri yapan komedi ve dram türünde harika bir yapıt. Filmde başrolde yer alan Jim Carrey (Truman) 30 yıl boyunca bir film stüdyosunda hayatını geçiren ve bu durumdan haberi olmayan birisini canlandırmaktadır. Bir gün ölmüş babasını görür, gördüğü kişinin bir anda ortadan kaybolduğunu anlar. 1998 yılında vizyona girmesine rağmen günümüzde halen daha etkisi sürdüren Truman Show’u mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Macera, Drama, Bilim Kurgu

Fragman

9. Peekay – P.K – 2014 – IMDb: 8,2

en iyi komedi filmleri

Son yıllarda vizyona giren komedi filmlerinden bir tanesi de Hint sinemasının başarılı ismi Aamir Khan’ın rol aldığı P.K filmi… Bir kez daha toplumsal sorunların komik ve eleştirel bir dil ile bize aktarıyor Aamir Khan, filmde dini kendi çıkarları için kullanan insanları gerçek yüzünü izleyiciye gösteriyor. 2014 yılında vizyona giren P.K, Hindistan sinemasının ne kadar ilerlediğini bizlere açıkça gösterin efsanevi bir yapım.

Tür: Komedi, Drama

Fragman

8. The Big Lebowski / Büyük Lebowski (1998) IMDb: 8,2

en iyi komedi filmleri

Günün bütün yorgunluğu üstünüzden atmak için güzel için tek yapmanız gereken güzel bir komedi izlemekse bu tercihinizi Büyük Lebowski’den yana kullanabilirsiniz. Sinemanın komedi ve suç türünün bir araya geldiği etkileyici yapımın replikleri günümüzde halen daha kullanılmaktadır. Filmi açın ve geriye doğru yaslanın. Gülmek için tercih ettiğiniz bu yapımdan hiç pişman olmayacaksınız.

Tür: Komedi, Suç

Fragman

7. Lock, Stock And Two Smoking Barrels / Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (1998) IMDb: 8,2

en iyi komedi filmleri

Sinemanın en sıra dışı filmlerinden bir tanesi olan Ateşten Kalbe Akıldan Dumana, polisiye bir film olmasına rağmen aynı zamanda komedi türünün de en başarılı örnekleri arasında yer almaktadır. Komedi, aksiyon, suç ve polisiye türlerini içerisine alan bu eseri kesinlikle izlemelisiniz. Bugün sinema dünyanın en çok kazanan isimlerini bu filmde bir arada görürseniz hiç şaşırmayın. ????

Tür: Komedi, Suç

Fragman

6. 3 Idiots / 3 Salak (2009) IMDb: 8.4

en iyi komedi filmleri

Son yıllarda oldukça gelişen Hint sinemasından bir yapım ile listemize devam ediyoruz. En çok izlenen yabancı komedi filmlerinden bir tanesi olan 3 Idiots, Aamir Khan’ın baş yapıtları arasında yer almaktadır. Filmi izlerken birbirinden komik olaylara şahitlik ederken, aynı zamanda sistem üzerine de eleştirel düşüncelere yönelmenizi sağlayacaksınız. Henüz, 3 Idiots filmini izlemediyseniz, emin olun ki çok şey kaçırıyorsunuz.

Tür: Komedi, Dram

Fragman

5. Monthy Pyhton and Holy Grail / Kutsal Kadeh (1975) IMDb: 8.3

en iyi komedi filmleri

Tüm zamanların en komik filmleri arasında gösterilen Kutsal Kadeh filminde, kral ve onun şövalyeleri gökten gelen bir emir sonrasında kayıp olan kutsal kaselerin peşine düşer. Kahramanlarımızın kutsal kaseyi bulmak için önlerine çıkan engeller izleyiciyi heyecanlandırırken aynı zamanda güldürmektedir. Yabancı komedi filmleri arasında kesinlikle tercih etmeniz gereken yapım.

Tür: Macera, Komedi, Fantastik

Fragman

4. Modern Times / Modern Zamanlar (1936) IMDb: 8,5

en iyi komedi filmleri

Charlie Chaplin’in önemli filmlerinden biri olan Modern Zamanlar, komedi film türleri arasında olmasına rağmen aynı zamanda dönemin en büyük eleştirel filmlerinden de bir tanesidir. 1936 yılında çekilmesine rağmen günümüze de ışık tutan bu yapım, tüm zamanların en komik filmleri arasında yer almaktadır.

Tür: Aile, Komedi, Dram

Fragman

3. The Great Dictator / Büyük Diktatör (1940) IMDb: 8,5

en iyi komedi filmleri

Dünyanın en önemli mizah ustası olan Charlie Chaplin’in tüm zamanların en komik filmi Büyük Diktatör’de Nazi Almanyası’yla ve Hitlerle ilgili espirileri adeta kahkahalar atmanıza sebep olacak. Çok çok eski bir yapım olmasına rağmen günümüzde IMDB listesinde halen daha en tepelerde yerini korumaktadır.

Tür: Komedi, Dram, Savaş

Fragman

2. Geleceğe Dönüş / Back to The Future (1985) IMDb: 8.5

en iyi komedi filmleri

Bilim kurgu filmleri arasında karşımıza çıkan ancak en az bilim kurgu türünde olduğu kadar komedi türünde de yer almayı hak eden Geleceğe Dönüş filmi 80’li yıllara damgasına vuran bir yapım. Filmde, oldukça çılgın fikirlere sahip olan Dr. Brown ile deli dolu bir genç olan Marty arasında yaşananlar anlatılır. Marty, çılgın doktorun icat ettiği 1950 yılına döner. Bu andan sonra olaylar gelişir ve izleyici hem maceraya, hem aksiyona hem de komediye doyar.

Tür: Komedi, Macera, Bilim Kurgu

Fragman

1. Life Is Beautiful / Hayat Güzeldir (1997) IMDb: 8,6

en iyi komedi filmleri 

İkinci dünya savaşını en iyi anlatan filmler arasında gösterilen Hayat Güzeldir, daha çok dram türünde bir film olarak bilinse de aslında içerisinde geçen sahneler ile birçok komedi filmine taş çıkartmaktadır. Filmde, başrolde bulunan kahramanımız Guido, oğlunu savaşın yıkıcı etkilerinden korumak adına yaşananları bir oyun gibi anlatmaktadır. Her sahnesi ayrı bir dram olan ancak bunu da komedi ile aktaran oldukça etkileyici bir yapım. 1999 yılında vizyona giren Hayat Güzeldir filmi 7 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 3 dalda da ödüllerin sahibi oldu.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Sinema / Sanat Rehberi