Saç Kepeği için Bitkisel Çözümler Var mı ? Varsa Nelerdir ?

Advertisement

Kepek çözümü birçok bitkisel ve kimyasal çözümü olan bir derttir. Saçta bulunan kepekleri azaltmak, daha sağlık ve güçlü saçlara kavuşmak için kullanılan oldukça kolay bazı yöntemler mevcuttur.

Saç kepekleri çoğu insanın başının belasıdır. Saçlarınız temiz bile olsa saçlarınız kirliymiş gibi gösteren bu dert size gündelik hayatınızda büyük zorluklara sokar. Özellikle saç kepeğine sahip bireyler koyu renk kıyafetlerden uzak durmak zorunda kalıyor.

Aşırı derecede saç kepeğine sahip olan kişiler bu durumdan dolayı hem stres yaşıyorlar hem de özgüven eksikliği yaşayarak kötü günler geçiriyorlar. Peki, ‘’saçtaki kepek nasıl temizlenir ya da kepekten nasıl kurtulurum’’ diye soruyorsanız bu yazı sizin sorularınıza büyük ölçüde yanıt verecektir. Öncelikle saçlarda kepek neden oluşur dilerseniz kısaca ondan bahsedelim ardından saçlardaki kepek için çözüm önerilerinden bahsedelim.

Saçlarda Kepek Neden Oluşur?
Birçok erkek ya da kadında kepek problemi görülmektedir. Araştırmalara göre yeryüzünde bulunan her iki kişiden birinde bu kepek problemi görülmektedir. Saçlarda kepek oluşması için üç ana sebep verdir bunlar bir araya gelerek kepek problemini oluşturur. Bu faktörler şunlardır; oldukça hassas ve yağlı saç derisi, saç derisinde bulunan doğal yağlar ve saç derilerinde bulunan mikroplar. Saçta kepek oluşmasında temel faktörlerdir.

Saçlarda kepek oluşumu genellikle ergenlik dönemindeki genç yetişkin bireylerde görülürü bunun en büyük sebebi vücutta hormonların olağan dışı değişimler göstermesidir. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda da kepek problemi görülebilir. Bunun en belirgin sebebi ise; genel olarak strese bağlıdır ancak saç bakımında yapılan ihmaller ve hatalarda kepek oluşmasında etkilidir. Saçlarda kepek başlangıcı olarak saç derileriniz size bazı sinyaller gönderir bunlar;

Saç diplerinde aşırı derecede kaşıntı
Saç altlarında ve saç derisinde kızarıklık
Kuru saç derisi ve saçlarda mantar enfeksiyonun görülmesi
Bunlar kepek oluşumunun belirtileridir.

Kepekten Kurtulmanın Yolları:
Kepekli saçlardan kurtulmak için kepeğe karşı etkili birçok şampuanın yanında doğal bazı yöntemler kullanmanızda mümkün. Saçlarda oluşan kepeğe karşı uygulayacağınız bu yöntemler aynı zamanda sizin saç derinizi ve saç köklerinizi de güçlendirerek hem saç dökülmelerine hem de kepeğe karşı koruma sağlayabileceksiniz. Kepeğe karşı etkili bitkisel çözümler;

Kına: Bu yöntemi saçlarında kepek sorunu olan kadınlar için öneririz. Çünkü içerisinde barındırdığı maddeler neticesinde saçlara renk veren kına size hem farklı bir görünüm verecek hem de kepeklerden arındıracaktır. Bunun için yapmanız gereken; Bektaşiüzümü (Ribes grossularia), taze sıkılmış limon suyu, kına ve badem yağını birbirine yakın oranda iyice karıştırıp, saçlarınıza yedirin. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla iyice yıkayın. Bu yöntem kepeği oldukça azaltacaktır.
Taze sıkılmış limon: Her evde rahatlıkla bulunan bu ürünle kepeğe karşı büyük mesafe kat edebilirsiniz. Saçlardaki kepeği ve yağlı saçlar için birebir çözümdür. Yapmanız gerekenler; yarım çay bardağı ya da bir fincan taze sıkılmış limon suyunu saçınıza masaj yaparak iyice sürün 10 dakika bekleyin ardından ılık suyla saçınızı durulayın.
Sirke: İçerdiği asit sebebiyle mantar ve benzeri bakterilere karşı büyük oranda çözüm sağlayan bu sirke, saçlara uygulandığında kepeğe karşı büyük bir etki göstermektedir. Bunun için; bir miktar suya az bir oranda sirke karıştırın ve ardından saçınıza uygulayın. Biraz beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
Saçlarda oluşan kepekler için doğal yöntemlerin yanında kimyasal birtakım maddeler, serumlarda bulunmaktadır ancak bu maddeleri kullanmadan önce doğal yöntemleri uygulamanızı öneriyoruz. Bahsettiğimiz bu kepeğe çözüm yolları ile kolayca çözüme kavuşabilirsiniz.

Advertisement