Saç Uzamasını Hızlandıracak Doğal Yağlar

Saç uzatmada kullanılan en etkili yağlar, genellikle bitkisel yağlardır. Bakımlı ve uzun bir saça sahip olmak isteyen kişiler; doğal yöntemler kullanarak bu isteklerine ulaşabilmektedirler.

Piyasada bulunan pek çok kimyasal, saçın dengesini bozar ve dökülme ya da kepek gibi sorunlara sebep olur. Bu yüzden bakımlı ve uzun saçlara sahip olmak isteyen kişiler mümkün olduğu kadar kimyasal tabanlı ürünlerden uzak durmalıdırlar.

Bu ürünler ayrıca saçın nem dengesini de bozarak saç derisi üzerinde kaşıntı ve kuruluklara da sebep olur. Zayıflayan saçın uzamaması ise beklenen bir durumdur. Bu yüzden öncelikle saç köklerinin ve saç tellerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için doğal yağlar oldukça iyi bir çözüm önerisidir.

Kimyasal madde içermedikleri için saç üzerinde herhangi bir yan etkiye de sebep olmazlar. Bu yüzden kullanımları oldukça rahattır. Ayrıca kişinin kimyasal ürünlere harcayacağı masraflarında büyük ölçüde azalmasını sağlar. Saçların hızlı ve doğal bir şekilde uzamasına yardımcı olurken, saçlara bakım yaparak doğal ve güzel bir görünüme de kavuşmasını sağlar.

Saç Uzamasına Yardımcı Yağ Maskeleri Nelerdir?
Hızlandırıcı etkili yağ maskeleri, birçok uzman tarafından tavsiye edilen doğal ürünlerle hazırlanabilen maskelerdir. Bu maskelerin hazırlanması oldukça kolay ve maliyeti bir o kadar azdır. Ayrıca kimyasal maddelerin vücuttan atılmalarının zorluğu göz önünde bulundurulursa, doğal maskeleri kullanmak oldukça bilinçli bir davranıştır. Maskeler hazırlanırken kullanılan yağlar birçok kişinin hâlihazırda elinin altında olan bulunan malzemelerdir. Bu yüzden fazladan bir çaba gerektirmez.

Badem yağı maskesi; badem yağının, saç diplerinden başlanarak saç uçlarına kadar uygulanmasıdır. Yaklaşık 2 saat bekletildikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkanır.
Hindistan Cevizi yağı maskesi; kolaylıkla edinilebilen Hindistan cevizi yağı ile kökten uca kadar uygulanır. Özellikle kuru saçlar için etkilidir. Bir süre bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır.
Saç Uzamasını Hızlandıran Sağlayan Yağlar Nelerdir?
Saçların kolay uzamasını sağlayan yağlar, aynı zamanda saçlara bakım yaparak onların doğal ve güzel görünmesini sağlarlar. Bu konuda bilinen en etkili yağ; zeytinyağıdır. İçerdiği E vitamini ile saçın uzamasını sağlarken aynı zamanda bakım da yapmaktadır. Ayrıca saç derisine bakım yaparak, saçın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur. Badem yağı, Argan Yağı, Hint Yağı, Avokado Yağı, Hindistan Cevizi Yağı ve Hint Yağıda saç uzamasında bilinen ve tavsiye edilen en önemli yağlardır.

Saç Bakımı için Önerilen Yağlar Nelerdir?
Bakımlı saçlar için tavsiye edilen yağlar, kolay bulunmaları açısından kişinin zamandan ve maliyetten tasarruf etmesini sağlayarak güzel ve sağlıklı saçlara kavuşmasına olanak tanır. Birçok uzman tarafından saç bakımı yaparken kullanılması önerilen yağlar;

Biberiye Yağı
Nane Yağı
Hint Yağı
Zeytin Yağı
Argan Yağıdır.
Bu yağlar, saçları derinlemesine besleyerek kaybettiği nemi ve sağlığı geri kazanmasına yardımcı olurlar. Saç bakımı için önerilen doğal yağlarla hazırlanan maskeler, kozmetik ihtiyacını azaltarak, kişilerin bakımlı saçlara sahip olmasını olanaklı hale getirirler. Buna göre bakımlı saçlar için;

Avokado yağı; saçın yenilenmesinde önemli rolü vardır. Kuru ve yıpranmış saçlar için tercih edilir. Yağlı saçlar için kullanımı tavsiye edilmez. 20 dakika saça uygulandıktan sonra beklenir ve ılık suyla yıkanır.
Argan yağı; yenileyici ve nemlendirici özelliği bulunan yağın özelliği hem kuru hem de yağlı saçlar için kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca uygulandıktan sonra saçın yumuşaklık kazanmasını sağlar. Ayrıca doğal parlaklık vererek saçın ihtiyacı olan aydınlığı kazanmasına neden olur. Etkili kullanımı için kafa derisinden saç uçlarına kadar uygulanmalıdır.