Boşalmadan ilişki olursa cenabet olunurmu

Cinsel iliskide bosalma olmazsa gusul abdesti gerekir mi ?

Gusül abdesti alması gerekir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de: “Eğer cünüp iseniz boy abdesti alın” (Maide, 5/6 ) buyurulmaktadır. Arap dilinde cünüplük, boşalma olsun olmasın cinsel ilişki anlamına gelmektedir. Konu ile ilgili hadis şöyledir:

“Biriniz eşinin dört uzvunun ortasında oturup sonra onunla ilişkide bulunursa boşalsın boşalmasın ona gusül vacip olur.” (Müslim, Hayz, 22) Müslim’in Sahîh‘inde bu hadisin sizin bahsettiğiniz “boşalma olmazsa gusül gerekmez” hadisini neshettiği rivayet edilmiştir.

CENABETLİK ( Cünüplük ) NEDİR? 

-Gusül abdesti almayı gerektiren durumdur. -Kişinin büyük abdestinin olmamasıdır. -Boy abdesti ( Gusül) alması gerektiği halde almayan kişinin durumudur. -Cinsel ilişkiye giren veya değişik sebeplerle inzal olan ( boşalan) kimsenin durumudur. 

HANGİ DURUMLARDA CENABET ( CÜNÜP ) OLUNUR? 

  • 1) Cinsel ilişkiden sonra, ( Boşalma olsa da olmasa da gusül abdesti gerekir. Hadis kitaplarında şöyle geçer: Erkeklik uzvunun sünnet edilen kısmının tamamı kadının fercine girerse, boşalma olmamış olsa bile gusül abdesti gerekir.) 
  • 2) Rüya sebebiyle boşalma sonucunda, 
  • 3) Kişinin kendini tatmin ederek boşalması sonucunda. Arapçada, istimna denir. Türkçedeki tam karşılığı mastürbasyon’dur. 
  • 4) Meni gelmesi durumunda gusül abdesti almak şart olur. 
  • 5) Gusül abdesti aldıktan sonra akıntı hala devam ediyorsa, yani meni boşalmaya devam ediyorsa, gusül abdesti yenilenmelidir. 
  • 6) Uykudan uyandığında elbisesinde meni gören kişinin, cünüp olduğunu hatırlamasa bile gusül abdesti alması gerekir. 
  • 7) Bayanların, Hayız ve Nifas gibi özel hallerinden sonra gusül abdesti almaları gerekir. 8) Yeni Müslüman olmuş kişinin de İslam’a girerken gusül abdesti alması gerekir.